Blog

Daha Şık Bir Görünüm İçin Yemek Odası Takımı Dekorasyonları

urun-golden-yemek-odai-01.jpg

Keyifli sofralara eşlik edeni, aile fertlerinin toplanma alanı, değerli misafirlerin ağırlandığı yemek odalarından beklenenler elbette ki bir hayli fazla. Hem rahatlık hem şıklık bakımından en estetik odaya sahip olmayı kim istemez… özellikle geniş bir yemek odasına sahipseniz dekorasyonun oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca birkaç detay ve püf nokta ile harika bir yemek odası dekorasyonu yapabilir veya hazırda olan yemek odası takımını bambaşka bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz. Hazırsanız sizler için derlediğimiz önemli detaylarla başlayalım…

  • Alan Planlamasına Özen Göstermelisiniz!

Yemek odası dekorasyonunu bin bir heyecanla yapmaya hazırsınız. Bir an önce hayalinizdeki odaya kavuşmak için mobilya arayışı içerisine giriyor olabilirsiniz. Fakat söylemeliyiz ki birtakım yanlışlar yapmaya oldukça yakınsınız! Zira herhangi bir dekorasyon yapmadan önce üzerinde çalışacağınız alanı güzelce planlamalısınız. Yemek odasının ölçülerini enine boyuna doğru bir şekilde ölçtüğünüzden emin olun! Ancak bu kadarı da yeterli değil diyebiliriz…

Yemek masası almadan önce yaptığınız planlama içerisinde masayı nereye koyacağınıza karar vermeniz oldukça önemli. Aldığınız masa odanın herhangi bir yerine sığabilir ancak dekorasyon planınızı da bozarak tüm dengeleri alt üst edebilir! Mutlaka yemek masası için kendinize bir alan belirleyin ve kabataslak çizimler kullanın. Bu sayede kalan alanları daha verimli kullanabilir ve dekorasyonun tümünü gözünüzde canlandırabilirsiniz. Stratejik planlarla oluşturulmuş bir dekorasyonda çok daha yaratıcı fikirler kullanabilirsiniz. Nitekim yeterli alanınız hep var olacak!

  • Mobilya Yerleşimi Oldukça Önemli!

Tıpkı alan planlamasında değindiğimiz gibi mobilya yerleşimi yemek odası dekorasyonunun önemli detaylarından biridir. Her ne kadar mobilyaları özenle seçseniz dahi onlar için doğru konumlandırmaları yapmamak sonucu oldukça etkileyecek! Örneğin yemek masasının yanına konumlandırdığınız konsol odayı daraltabilirken masanın arkasına konumlandırdığınız takdirde oldukça şık ve alan bakımından avantajlı olacaktır!

Mobilya yerleşimi aynı zamanda sizin yaratıcılığınızı kullanarak stilinizi yansıtabileceğiniz alanlardan biri. Örneğin geniş bir odaya sahipseniz yemek masasını köşe yerine orta bir konumda kullanarak oldukça cesur bir dekorasyon ortaya çıkartabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir başka fikrimiz daha var! Kendinizi hayran olduğunuz mekanların birinde hissetmek ister misiniz? O halde sürekli tercih ettiğiniz cam kenarı masaları düşünün. Evet yanlış duymadınız! Yemek masasını manzarayı gören bir cam kenarında da kullanabilirsiniz. Bu sayede daha ferah ve şık bir oda oluşacaktır.

  • Aydınlatmaların Gücünden Faydalanın!

Halihazırda bir yemek odanız olduğunu düşünelim. Eğer takımının kalitesine ve estetik duruşuna rağmen yeterince şık bir görünüm yakaladığınızı düşünmüyorsanız bu başlık tam size göre! Unutmayın, ışıklar ve ışık renkleri ambiyansı son derece etkileyen önemli detaylardan biri. Ambiyansın yanı sıra aldığınız mobilyaların modelini ve tarzını da yansıtmanıza olanak sağlar. Yani bir yemek odasını küçük sihirli bir dokunuşla büyülemek istiyorsanız aydınlatmaların gücünden faydalanın!

Şaşaalı ve göz boyayan bir yemek odasında kullanabileceğiniz en yaygın aydınlatma avizelerdir. Özellikle yemek masasının üzerinde sarkıt bir şekilde kullanacağınız göz alıcı bir avize ile harika bir iş ortaya çıkartabilirsiniz.

Kullandığınız aydınlatıcılar yalnızca dekor olmanın yanı sıra renk olarak da son derece önemli! Yemek odasında kullandığınız mobilya tarzı bu seçimi etkileyecektir. Örneğin klasik mobilyalar kullanıyorsanız sarıya yakın tonlar daha sıcak ve stili yansıtan bir tercih olacaktır. Aynı şekilde ahşap detaylı mobilyalar da sıcak tonları daha çok sever. Ancak modern tarz mobilyaların bulunduğu küçük odalar için beyaz renk aydınlatma tercih ederek odayı ferah ve geniş göstermelisiniz!

urun-rose-yemek-odai-01.jpg

  • Stile Uygun Dekorlara Yer Vermelisiniz!

Avize ve diğer aydınlatmalar her ne kadar odanın en göze çarpan dekorları olsa da tek başına yeterli değildir. Yemek odası takımının yeterince şık görünmesini istiyorsanız onu dekorlarla süslemelisiniz. Bu dekorlar estetik zevkinize göre tablolar, biblolar ya da duvar tasarımları olabilir. Örneğin yemek masasının arkasında kalan duvarı farklı ve zıt bir renk tercih ederek büyük bir fark ortaya koyabilirsiniz. Ya da duvar kaplamaları da diğer seçeneklerden biri…

Bunların yanı sıra dresurlar da yemek odasında oldukça tercih edilen mobilyalardan biri. Hem depolama alanı hem de duvar tasarımı olan kullanabileceğiniz dresuarları dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Üstelik neredeyse hiç yer kaplamayacak!

Son olarak dilediğiniz tüm modelleri bulabileceğiniz Hazza Concept sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Keyifli alışverişler dileriz!