Blog

Koltuk Takımı Alırken Renk Seçiminin Önemi

urun-rio-koltuk-takimi-01.jpg

Oturma odası dekorasyonunda koltuk takımı seçimi oldukça önemlidir. Evi estetik anlamda temsil eden ve oturma odasının ana mobilyası olan koltuk takımları konfor, kalite ve görünüm açısından mutlaka beklentilerinizi karşılamalıdır! Peki koltuk takımı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Başta oturma odasının büyüklüğü ve dekorasyon tarzı koltuk takımı seçiminiz için büyük bir rol oynar. Koltukların kullanışlı ve şık durabilmesi için mutlaka oturma odasıyla orantılı ölçülere sahip olması gerek! Dikkat edilmesi gereken bir başka etken ise koltuk takımlarının ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor olması! Gerek fazladan depolama ihtiyaçlarınız, gerek ise misafirleriniz için yatak kullanımı için koltuk takımını daha kullanışlı tercih etmekte fayda var! Son olarak renk seçiminin koltuk takımı dekorasyonunuz için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz! Peki iyi bir dekorasyon için renk seçimi niçin önemlidir? Koltuk takımlarının renkleri dekorasyona nasıl bir etkide bulunur?

Bu yazımızda sizler için koltuk takımı alırken renk seçiminde bilmeniz gereken bazı ipuçlarını anlatacağız. Haydi başlayalım!

Renk Seçimi Niçin Önemlidir?

Genellikle renk, ebat ve kumaş bakımından geniş bir ürün yelpazesine sahip olan koltuk takımları, en kullanışlı seçeneği bulmanız için oldukça avantajlı! Bu çeşitliliğin ise yalnızca kişisel zevklerinize hitap etmek için var olduğunu söyleyemeyiz. Aynı zamanda dekorasyona, stile ve psikolojik bir etkiye sahip olan bu seçimler son derece önemli!

Koltuk takımı modellerinde tercih ettiğiniz renk en başta salon dekorasyonunun stilini etkileyecektir. Örneğin siyah beyaz kontrastlar oluşturarak modern bir dekorasyon elde etmeniz mümkünken kahve tonları kullanarak doğal bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Özellikle belirlediğiniz bir tarz varsa renk seçimini de uyumlu seçmekte fayda var! İkinci olarak koltuk takımı rengi mobilyanın modelini ortaya çıkarmanız için harika bir fırsat! Duvar ünitesi, yemek masası veya orta sehpa gibi diğer mobilyaların arka planda olmasını istiyorsanız daha farklı ya da daha koyu renkler kullanarak koltuk takımı modelini kolayca ön plana çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda bazı oturma grupları ve bazı koltuk takımı tasarımları açık renklerde daha sade koyu tonlarda daha şık durabilmekte. Oturma grubunun motiflerini veya küçük dekor detaylarını belli edebilmesi için de mutlaka farklı renklerle inceleyerek karar vermelisiniz! Bu sayede koltuklarınıza en çok yakışan rengi bulabilirsiniz!

Son olarak koltuk renklerinin psikolojiniz üzerindeki etkilerini biliyor muydunuz?

O halde hemen kısaca bahsedelim. Mavi renk ve tonları bir çok araştırma sonucunda sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu yönünde onaylanmıştır. Salon takımınızda özellikle açık renk mavi mobilyaları ağırlıkta kullanarak son derece huzurlu ve aydınlık bir alan oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde yeşil ve kahve tonları da doğanın bir parçası olan renklerdir. Bu sebeple sıcak ve keyifli bir atmosfer oluşturmanız mümkün!

 

Koltuk Takımlarında Tercih Edilen Trend Renkler!

  • Koltuk Takımında Yeşil Modası!

Evet, yanlış duymadınız! Her ne kadar koltuk takımı için farklı bir renk seçeneği gibi görünse de yeşil rengi moda trendleri arasında! Siz de yeşil renk koltuk takımları kullanarak ahşap mobilyalarla mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz!

  • Dinginleştirici Mavi Rengi!

En az yeşil kadar moda olan bir renk daha söyleyelim. Mavi. Özellikle bebe mavisi olarak adlandırabileceğimiz ton oldukça tercih edilmekte! Kimi zaman pastel tonlarda tercih edilen mavi rengi, koltuk takımlarına bir hayli yakıştığı gibi dekorasyonu da ilgi çekici bir hale getiriyor! Mutlaka şans vermelisiniz!

  • Açık Renk Koltuklar!

Açık yeşil ve açık mavi renklerinin moda olması gibi diğer açık renklerin de oldukça moda olduğunu söyleyebiliriz! Hem sade hem de oldukça şık dekorasyonlarda kullanabileceğiniz bej rengi koltuk takımları oldukça tercih edilen seçenekler arasında! Modern dekorasyonların gözdesi olan gri ve beyaz renklerini de pekala söylemek mümkün! Özellikler küçük bir oturma odanız varsa aydınlık ve geniş bir algı oluşturmak için açık renklerin gücünden faydalanabilirsiniz!

  • Kahverengi Ahşap Koltuk Takımları

Ahşap mobilyaların moda olması ile beraber acı kahve ve kahvenin diğer tonları da trend renkler arasında yerini aldı! Ahşap orta sehpa ile uyumlu bir şekilde dekore edeceğiniz kahverengi koltuk takımları sıcak ve doğal bir alan oluşturmanızı sağlıyor!

Her Renk Oturma Grupları Burada!

Klasik çizgilerden modern dokunuşlara, ceviz ve gürgen ayaklardan kolçaklı ayaklara, kadife kumaşlardan deri kumaşlara kadar bir çok kriterde koltuk takımını çeşitlendirmeniz mümkün! Dilediğiniz ikili koltuk takımı, üçlü koltuk takımı ve L koltuk takımı modellerinden birini seçerek zengin seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Üstelik istediğiniz rengi seçmek size kalmış! Kalitenin adresi Hazza Concept ile her renk oturma grupları burada!

Keyifli alışverişler dileriz!