Blog

Eviniz ile Uyumlu Duvar Ünitesi Modelleri

urun-rio-duvar-unitesi-02.jpg

Diğer bir adıyla televizyon ünitesi olarak bilinen duvar üniteleri genellikle televizyonu konumlandırmak adına kullanılan oturma odası mobilyalarından biridir. Hatta çoğu zaman oturma odası takımının da bir parçası olarak satılmaktadır. Yani her evde mutlaka bir TV ünitesi görmeniz mümkün! Peki bu denli göze çarpan üniteler nasıl seçilmelidir? Dekorasyonu oldukça şık yapabileceği gibi kaba ve uyumsuz bir görüntü de oluşturabilmeniz oldukça kolay! Bu sebeple duvar ünitesi seçerken eviniz ile uyumlu modeller tercih etmelisiniz.

Her evin ambiyansı, verdiği ruh ve ışıltısı farklıdır. Bunu ise etkileyen birçok etmen bulunmakta. Duvar renkleri, kullanılan ışık, mobilyaların stili, odanın büyüklüğü ve açısı, mobilyaların konumu gibi etkenler dekorasyonu son derece etkiliyor. Eğer mükemmel bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız aldığınız mobilyaları bu kriterler çerçevesinde seçin! Aksi halde kendi başına mükemmel bir televizyon ünitesi seçseniz dahi, oturma odasına yerleştirdiğinizde sonuç sizi kocaman bir hüsrana uğratabilir!

Bu yazımızı eviniz için en uyumlu duvar ünitesi modelini bulmanız adına sizin için derledik. Bazı ipuçlarını takip ederek en doğru kararı vereceğinize eminiz! Öncelikle bu ipuçlarını açıklamakla işe başlayalım…

Eviniz ile Uyumlu Duvar Ünitesi Nasıl Seçilmelidir?

1-) Duvar Ünitesinin Alan Ölçüleri ile Uyumu: Oturma odasının tamamen boş olarak ele aldığımızda ilk yapmanız gereken üzerinde mobilya yerleştireceğiniz alanı iyice tanımak. Duvar ünitesini yerleştirmeniz için en uygun duvar hangisi? Bu planı koltuk takımı, orta sehpa gibi mobilyaların yerleşimi ile beraber düşündüğünüzde en iyi sonucu alacaksınız. Ardından seçtiğiniz duvarın yaklaşık hangi ebatlarda TV ünitesini alabileceğini hesaplamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken ortalama bir boyut yakalamaktır. Gereğinden büyük bir ünite, modelin duruşunu öldürerek kaba bir görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple seçtiğiniz ünite sığsa bile boyutunu duvarla uyumlu tutmakta fayda var!

2-) Duvar Ünitesinin Duvar Renkleri ile Uyumu: Şimdi gelelim dikkat etmemeniz gereken ikinci ipucuna. Artık hangi duvarı kullanacağınızı biliyorsunuz. Peki duvar rengini gözden geçirmeyi düşündünüz mü? Duvarın rengi mutlaka duvar ünitesi ile uyumlu olmalıdır. Uyumludan kastımız ise asla aynı renk tonu değil! Yalnızca modele yakışan bir renk de bulabilirsiniz. Hatta eğer küçük bir televizyon sehpası kullanıyorsanız arka planda bir duvar tasarımı yaparak oldukça dekoratif bir alan yaratabilirsiniz. Dilerseniz diğer duvarlardan daha zıt veya daha koyu bir renk kullanarak da duvar ünitesinin modelini ortaya çıkartmak mümkün! Burada yaratıcılık size kalmış!

Hatırlatma! Duvar ünitesinin arka planında kullanacağınız renk kesinlikle mobilya rengi ile aynı renk ve tona sahip olmamalıdır. Bu şekilde ünitenin modelinin sönmesine ve hatta dekorasyonu mahvetmeye çok yakın olabilirsiniz! Mümkün olduğunca zıt ya da farklı kontrastta renkler tercih edin.

3-) Duvar Ünitesinin Oturma Odasının Tarzı ile Uyumu: Seçtiğiniz alanla en uyumlu seçeneği buldunuz. Fakat duvar ünitesini salona yerleştirdiğinizde içinize sinmeyen bir şeyler olabilir! Bunun sebebi şüphesiz diğer mobilyaların uyumuna dikkat etmemek olacaktır. Mutlaka koltuk takımı, halı, perde hatta kullandığınız aksesuarlar birbirleri ile ortak bir frekansta buluşmalı. Yani hepsi bir takım halinde aynı mobilya tarzına sahip olmalıdır. Bu sayede bir araya geldiklerinde hayallerinizin de ötesinde estetik görünüm bir hayli artacak!

4-) Duvar Ünitesinin Televizyon Boyutu ile Uyumu: Son olarak küçük bir ipucumuz daha var! Evinizi ile en uyumlu duvar ünitesini seçmek istiyorsanız aynı zamanda televizyon alışverişini de gözden geçirmelisiniz. Zira televizyon genelde üniteden daha önce alınmakta! Her ne kadar doğru boyutları tercih ettiğinizi düşünseniz de televizyon üniteye sığmadığında kocaman bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz!

Not! Duvar ünitesinin ideal genişliği televizyonunuzdan 10cm daha geniş olmalıdır.

 

Popüler Duvar Ünitesi Modelleri!

Her ne kadar en uyumlu seçeneği hedeflesek de estetik görünümden de geri kalmamanız gerektiğini düşünüyoruz. Zira en şık ve göz alıcı oturma odasına sahip olmak en çok sizin hakkınız! Bunun için sizlere Hazza Concept ’in özenle hazırladığı bazı popüler duvar ünitelerinden bahsedelim. Dilediğiniz modele farklı renk seçenekleri ve farklı ebatlarda sahip olabileceğinizi unutmayın! Ahşap duvar ünitelerinden, zarif televizyon sehpalarına, aynı zamanda depolama alanı olarak kullanabileceğiniz dolaplı modellerden, kitaplık tasarımlarına kadar birçok model sizlerle!

Ahşap malzemeden üretilen Angel, Asya, Flora ve Piramit duvar ünitesi modelleri; modern dokunuşlara sahip Voreno ve Marcello modelleri; çok amaçlı bir şekilde değerlendirebileceğiniz Rio, Aden, London modelleri; küçük alanlar için kullanabileceğiniz Golden televizyon sehpası ve daha fazlası Hazza Concept’te ile sizlerle!

Keyifli alışverişler dileriz!