Blog

Yemek Odası Takımı Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

urun-verona-yemek-odai-01.jpg

Değerli misafirlerin ağırlandığı ve uzun samimi sohbetlerin yer, her zaman yemek odalarıdır. Bu sebeple bir yemek odasından beklenti de kaliteli, rahat ve aynı zamanda şık olması yönünde diyebiliriz. Haliyle yemek odası dekorasyonu da oldukça zorlanılan mekanlardan bir tanesi! Yanlış yemek odası seçimiyle beraber kalabalık misafirleriniz karşısında yetersiz kalabilir veya gereğinden bir yemek masası ile hareket alanınızı kısıtlayabilirsiniz. Aynı zamanda renk tercihi, mobilyaların düzeni gibi hususlar da yemek odası dekorasyonunda son derece önemli detaylar arasında! Yine de yemek odası hakkında en çok sorulan sorunun “Kaç kişilik yemek masası almalıyım?” olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek odası takımını yanlış ölçülerde tercih etmek gibi küçük görünen hatalar dahi yaşantınızı oldukça etkileyecektir! Fakat endişelenmeyin. Bu yazımızda sizler için ideal yemek odası takımı ölçülerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım!

 

İki Kişilik Yemek Masası Ölçüsü Nedir?

 

İki kişilik yemek masaları genellikle yemek odasının yanı sıra mutfaklarda da çokça tercih edilen modeller arasında! Hatta balkon sefanızda dahi rahatlıkla kullanabileceğiniz iki kişilik yemek masaları dekorasyonunuzu tamamlamanıza yardımcı olacaktır! Peki iki kişilik masaların ideal ölçüleri nedir? Genellikle kare şeklinde tercih edilen yemek masaları isteğe bağlı olarak dikdörtgen ya da yuvarlak olarak da pekala tercih edilebilir. Fakat her ne kadar hepsi iki kişilik olarak geçse de şekillerinden ötürü ölçü farklılıkları olduğunu söylemeliyiz! Mutlaka almadan önce alanınızı göz önünde bulundurarak masa ölçülerine bakmalısınız. İşte sizin için ideal ölçüler:

  • Kare Yemek Masa Ölçüleri: Özellikle dar bir mutfağa ve küçük bir oturma odasına sahipseniz kare masalar tam size göre! Zira kare masalar diğerlerine göre çok daha az yer kaplayacaktır. İki kişinin rahatlıkla oturabilmesi için 80×80 ölçülerini tercih edebilirsiniz!

 

  • Dikdörtgen Masa Ölçüleri: Dikdörtgen yemek masaları alandan tasarruf etmenizi sağlayacak masalardan biridir! Eğer ince, uzun bir alana sahipseniz dikdörtgen şeklini tercih etmenizde fayda var! Üstelik şekli itibari ile 3 ila 4 kişiye kadar kapasiteyi artırmak da mümkün! İki kişilik dikdörtgen masaların ideal ölçüsü ise 110cm uzunluk 80cm genişliğidir.

 

  • Yuvarlak Masa Ölçüleri: Son olarak yuvarlak masalardan da hemen bahsedelim. Yumuşak hatları ile oldukça zarif ve şık duran yuvarlak masalar eminiz ki her dekorasyona oldukça yakışacaktır! Ancak söylemekte fayda var ki yuvarlak masalar daha fazla alan kaplayacaktır. Eğer geniş bir yemek odasına sahipseniz mutlaka yuvarlak masa modellerini değerlendirmelisiniz. 90cm çapında almanız yeterli olacaktır.

 

Not! Yemek masalarının ideal yüksekliği 70-75 santimdir. Kaç kişilik tercih ederseniz edin bu ölçüyü dikkate alabilirsiniz!

urun-rose-yemek-odai-10.jpg

Dört Kişilik Yemek Masası Ölçüsü Nedir?

Dört kişilik masaların iki kişilik masalara göre daha kullanışlı ve çekirdek aileler için oldukça tercih edilen modeller arasında! Siz de bu masalardan almak istiyorsanız öncellikle hangi şekil tercih etmek istediğinizi seçmelisiniz. Zira dört kişilik masalar da yine şekillerine göre ölçü farklılığı barındırmakta! Örneğin kare masalarda 100×100 santim ölçü yeterli olurken yuvarlak masalar için de en az 100 santim  çap kullanmalısınız. Dikdörtgen masaları ise 150x80cm kullanabilirsiniz.

Altı Kişilik Yemek Masası Ölçüsü Nedir?

Her ne kadar çekirdek aileye sahip olsanız da zaman zaman eş dost ziyaretleri, davetler esnasında az kapasiteli masalarda sıkıntı yaşamanız mümkün! Bu sebeple bizim önerimiz 6 kişilik yemek masası tercih etmenizden yana! Bir çok yemek odası takımında da genellikle altı kişilik masaların yer aldığını söyleyebiliriz. Hatta zaman zaman bu kapasiteyi 8 kişiye kadar çıkarabilmeniz de mümkün! Peki altı kişilik masalarda ideal ölçü nedir? Yine tek tek farklı şekillerde bahsetmekte fayda var.

  • Yuvarlak masalar için 150 santim çap kullanabilirsiniz.
  • Kare masalar için ise 130×130 santim yeterli olacaktır.
  • Son olarak en çok tercih edilen dikdörtgen masalarda ideal ölçü 180×90 santimdir.

En Şık Yemek Odası Takımı Modelleri!

Hazza Concept online mağazamız üzerinden birbirinden şık yemek odası takımı modellerine ulaşabilirsiniz. Vitrin, yemek masası, konsol gibi ürünlerin yer aldığı yemek odaları süs eşyalarınız, tabak takımlarınız için aynı zamanda birer depolama alanı sağlıyor! Masif ahşap ayaklı sandalyeler; örme, süet ve dokuma kumaş seçenekleri ile sunuluyor. Koltuk takımına uygun bir kumaş ve renk seçimi ile salonda benzersiz bir uyum yakalayabilirsiniz!

Keyifli alışverişler dileriz!